sobota, 11 września 2010

Rozmnażanie eukariotów cz.1.

Tutaj już sprawy stają się trudniejsze, ponieważ w porównaniu do prokariotów (przyp. organizmów bezjądrowych), eukarioty (w tym protisty) znacznie powiększyły ilość swojego materiału genetycznego. Podział komórki już nie jest taki prosty. Materiał począł kondensować się w formy tzw. chromosomów.

Chromosomy uwidaczniają się jedynie w początkowej fazie podziału mitotycznego lub mejotycznego (profazie). W przypadku mitozy tworzą się, aby materiał genetyczny został podzielony równomiernie i precyzyjnie. Natomiast w przypadku mejozy dodatkowo między chromosomami zachodzi tzw. crossing-over. Jest to wymiana odcinków chromosomów (wymiana genami).



 Proces podziału stawał się bardziej skomplikowany, aż w końcu przypominał dzisiejszą mitozę.
 Mitoza jest to bezpłciowy podział komórki, w którym powstają dwie potomne. Są one identyczne z macierzystym - mają taki sam materiał genetyczny i taką samą jego ilość. Mitozę mogą przeprowadzać zarówno komórki haploidalne, jak i diploidalne.

W czasie mitozy mogą pojawiać się sporadyczne mutacje spowodowane błędami w kodzie genetycznym, jednak najczęściej są one niekorzystne i 'nosiciel' szybko ginie. Sprawdza się tu zasada: Wytrwa najlepszy. Całkowite powielanie genów zaczęło nie wystarczać...
W trudnych warunkach organizmy prawdopodobnie zaczynały łączyć się, zlewać ze sobą. Jest to tzw. gamia. W ten sposób z haploidalnych osobników 1n tworzyły się diploidalne 2n. W razie poprawy warunków komórki rozdzielały się przeprowadzając podział redukcyjny 2n ->1n , czyli mejozę.

 Mejoza jest to podział jednej diploidalnej komórki na 4 potomne, które mają zredukowaną ilość chromosomów o połowę, czyli są haploidalne.Podczas mejozy pamiętaj, że geny mieszają się (rekombinacja materiału genetycznego).

Występują również:


Wyróżnia się dwa typy mejozy:
- postgamiczna,
- pregamiczna,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz proszę, co myślisz o tej pracy :)