- Pinocytoza
Gdy komórka chce pobrać potrzebną substancję otacza ją swoją błoną komórkową, tworząc kanalik a następnie pęcherzyk pinocytarny (wodniczkę pokarmową). Przechodząc w głąb cytoplazmy pęcherzyk rozpuszczany jest przez lizosom. Wszystko zostaje strawione.
Błona kom.: skraca się.
- Fagocytoza
Cytoplazma zalewa dokoła mikroorganizm. Otaczająca błona komórkowa ponownie tworzy wodniczkę pokarmową, lecz znacznie większą. Lizosom trawi potrzebną zawartość pęcherzyka, natomiast resztki są usuwane na zewnątrz podczas wbudowywania się błony komórkowej.
Błona kom : nie skraca się.
Bywają protisty, które są otoczone pancerzykiem, pellikulą lub też alweolami*, co uniemożliwia przeprowadzanie endocytozy na całej powierzchni ciała. Dlatego odbywa się ona w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach - cytostomach.
*alweola - pęcherzyk powietrzny u alweolatów, który leży pod pellikulą wzmacniając ją. Są częściowo odpowiedzialne za ruch pobliskich rzęsek.
[w późniejszym czasie dołączę rysunki i wideo- chwilowe problemy...mam nadzieję ;) ]
Dziękuuuję;D
OdpowiedzUsuńGenialny blog! Wielkie dzięki :* I po co wydawać pieniądze na repetytoria, jak są ludzie, którzy z chęcią i bez żadnych profitów udostępniają pomoce dydaktyczne. Szacun.
OdpowiedzUsuń