czwartek, 24 listopada 2011

Witamy w królestwie zwierząt...

^ To brzmi dumnie.
Ważne cechy zwierząt:
1. Tkanki - komórki zwierząt działają jak niektóre org. kolonijne. Nie wszystkie zwierzęta je mają, ale te bardziej wyspecjalizowane - tak. Tkanka to grupa komórek pełniąca takie same funkcje, o takiej samej budowie i podobnym pochodzeniu (chodzi tu o listki zarodkowe).


2. Kolagen - białko, będące powszechnym budulcem ciał zwierząt; zwłaszcza ssaków.

3. Cudzożywność - wszystkie zwierzęta są heterotrofami. Żadne nie przeprowadzają fotosyntezy czy chemosyntezy. Ktoś powie: a dżdżownica? Dżdżownica, fakt nie zjada innych żyjątek ale odżywia się martwą materią, czyli jest saprofagiem. A to jest nadal cudzożywność. Bakterie natomiast lub inne małe org. nie należą do królestwa zwierząt.

4. Zwierzęta-sporofity - koniec z przemianą pokoleń. Organizmy zwierzęce są diploidalne, więc możnaby rzec, iż są to odpowiedniki roślinnych sporofitów. Pamiątką po przemianie pokoleń są jedynie haploidalne gamety: k. jajowe i plemniki.

5. Przewaga płciowości* - większość zwierząt jest rozdzielnopłciowa (chłopcy i dziewczynki). U roślin była to dwupienność. Jednopiennych odmieńców u zwierząt nazywamy obojnakami (posiadają i jądra i jajniki, nigdy nic! - nie jest tak źle). Obojnak = inaczej hermafrodyta. W związku z faktem rozdzielnopłciowości, przewagę ma również rozmnażanie płciowe nad bezpłciowym. Tutaj ciekawym zjawiskiem jest dzieworództwo, ale o tym kiedy indziej...


*Dlaczego płciowość? Bo rozmnażanie płciowe zapewnia większą wymianę genów, większą różnorodność i szybszy postęp ewolucyjny. Przy r. bezpłciowym genotyp jest taki sam. Jeśli pojawi się "próba ewolucyjna" w postaci nagłej zmiany klimatu, to większość org. wyginie. Jeśli jednak jest duża różnorodność genowa w danej populacji, to jest większe prawdopodobieństwo, że pojawią się organizmy, które genetycznie mają trochę większy zakres tolerancji temperatury i uda im się przeżyć. Próba zakończona sukcesem rozdzielnopłciowych!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz proszę, co myślisz o tej pracy :)