niedziela, 10 października 2010

Tk. stała okrywająca - charakterystyka, podział, wytwory.

 Tkanka okrywająca:
- skórka [ epiderma i ryzoderma],
- korek,

Skórka (tk. pierwotna) - pokrywa roślinę. Komórki są żywe, ściśle do siebie przylegają, nie mają z reguły chloroplastów. Z zewnątrz kom. pokryte są kutikulą/kutykulą - adkrustowane warstwą tłuszczowców (tylko w epidermie).
Epiderma - skórka w części nadziemnej.
Epiblema/ryzoderma - skórka w części podziemnej.


Funkcje skórki:
- ochrania przed uszkodzeniami i innymi niekorzystnymi czynnikami środ. zew.,
- zapobiega nadmiernemu parowaniu,

Wytwory skórki:
-epidermy
1.Aparaty szparkowe.
2. Włoski.
-epiblemy
1.Włośniki.


APARATY SZPARKOWE - uczestniczą w transpiracji, czyli parowaniu wody z rośliny. Składają się z 2 komórek szparkowych. Pomiędzy nimi tworzy się szczelina, przez którą paruje woda.



- u roślin jednoliściennych - komórki rozsuwają się. Cienkie błony komórki rozciągają się, natomiast grube pozostają w miejscu i tworzą szparkę.




- u roślin dwuliściennych - komórki wyginają się. Cienka błona rozciąga się, natomiast gruba odsuwając się tworzy szparkę.






 Napływ wody do komórek szparkowych powoduje zwiększenie ich uwodnienia [turgor]. Kiedy woda odpłynie z kom. obkurczają się. Aparaty szparkowe występują głównie na spodniej powierzchni liści a tylko w przypadku roślin wodnych znajdują się na powierzchni górnej. Wynika to z ich przeznaczenia.
Będąc pod wodą przecież nie mogłyby przeprowadzać transpiracji!
Występują też czasem na innych organach roślin, ale nigdy w strefie korzeni.


WŁOSKI :
- kutnerowe - rozgałęzione włoski tworzące kutner, np. u dziewanny. W dotyku miękki. Funkcje: chroni przed wahaniami temperatury, nadmiernym nasłonecznieniem, ochrania przed niektórymi zwierzętami i nadmiernym parowaniem;
- czepne - czepne haczyki, np. u chmielu. Szorstkie i przyczepiają się do wszystkiego, co służyć może do roznoszenia nasion i oplataniu innych roślin przy wzroście.;
- parzące - zawierają krzemionkę, po zetknięciu z nimi odczuwamy piekący ból, wyst. np. u pokrzywy. Pełnią funkcje ochronne;
- wydzielnicze - produkują olejki zapachowe np. u pelargonii i enzymy trawienne np. u rosiczki.


WŁOŚNIKIjednokomórkowe, zwiększają powierzchnię chłonną korzeni. Nie mają ich rośliny wodne i żyjące w mikoryzie ektotroficznej z grzybami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz proszę, co myślisz o tej pracy :)