wtorek, 5 października 2010

Mszaki - rozmnażanie bezpłciowe. Podział i znaczenie mszaków.

Rozmnażanie wegetatywne - rozmnażanie bez udziału gamet. Nic się ze sobą nie zlewa, nie łączy, nie musisz sobie zawracać głowy żadnym zapłodnieniem. Po prostu część rośliny usamodzielnia się.

W przypadku mszaków części te to rozmnóżki. Kiedy oderwą się od rośliny, duże zdolności mszaków do regeneracji pozwalają na wyrośnięcie z nich nowego organizmu.

Podział mszaków:
- Porostnicowe,
- Jungermaniowe,
- Mchy,


Znaczenie mszaków
Jeśli weźmiesz do ręki mech z lasu i ściśniesz lekko, prawdopodobnie zdziwisz się jak wiele wody z niego wyleci. Otóż mogą one zatrzymywać bardzo dużo wody (retencja wody) przez co regulują bilans wodny danego terenu.
Torfowiska wpływają natomiast na mikroklimat. Torf wykorzystuje się jako materiał opałowy oraz do drobnych rzeczy tak jak skład ściółki dla gryzoni domowych, ponieważ pochłania zapach. Wykorzystywany jest także w ogrodnictwie jako dodatek do ziemi kwiatowej.
Mszaki to organizmy pionierskie, ponieważ są mało wymagające i przygotowują nieprzyjazne podłoże dla innych roślin.

4 komentarze:

 1. ta praca jest do baniiiiiiiiiiiiiiiii...
  nic mi nie pomogła

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziwi mnie jak bardzo ludzie potrafią być leniwi i zepsuci... Ta praca jest bardzo dobra, a ogólny blog oceniłbym na wzorowy, żałuje, że autorce zabrakło już czasu, świetnie go prowadziła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Żal mi cb Animowany wgl nie wiesz o co chodzi to się nie odzywaj to tak wgl nie pomogło .!!! ; ** :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie pomogło w ogóle !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Chodzi o coś innego!

  OdpowiedzUsuń

Napisz proszę, co myślisz o tej pracy :)