sobota, 28 lipca 2012

Tkanka łączna oporowa - podział, funkcje, budowa.

 Tkanka oporowa:
- chrzęstna (szklista, sprężysta, włóknista);
- kostna,

Funkcje tkanki oporowej:
- bierny układ ruchu,
- magazynuje sole mineralne, wapń,
- f. krwiotwórcza,
- ochrona narządów przed uszkodzeniem,

W każdej z tkanek oporowych występuje tkanka twórcza i gubna, która w przypadku uszkodzenia zanika i odtwarza się jako nowa.
Chrzęstna: chondroklasty (chrząstkogubna), chondroblasty (chrząstkotwórcza),
Kostna: osteoklasty (kościogubne), osteoblasty (kościotwórcze)

Oznacza to duże możliwości regeneracyjne obu tkanek.

Tkanka chrzęstna szklista - występuje u wszystkich kręgowców w początkowym stadium rozwoju, służy bowiem jako szkielet. Potem w miarę rozwoju przestaje wystarczać i jest zastępowana przez tkankę kostną. U niektórych zwierząt jednak pozostaje i nadal pełni taką funkcję. U człowieka pokrywa powierzchnie stawowe, buduje oskrzela, nagłośnię, nos, chrzęstną część żeber.

Tkanka chrzęstna sprężysta - jej główne miejsca występowania to małżowiny uszne, ze względu na właściwości akustyczne jej włókien.

Tkanka chrzęstna włóknista - bardzo wytrzymała ze względu na obecność włókien kolagenowych. Występowanie: krążki międzykręgowe, ścięgna i miejsca przyczepu ich do kości.


4 komentarze:

  1. Super, jak zawsze wszystko przejrzyście i w postaci łatwiejszej do przyswojenia niż w podręcznikach:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Można dodać że tk. łączna szklista zbudowana jest z włókien kolagenowych, a sprężysta z włókien sprężystych i będzie idealnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. 56 yrs old Speech Pathologist Giles Rewcastle, hailing from Pine Falls enjoys watching movies like "Christmas Toy, The" and Polo. Took a trip to Historic Centre (Old Town) of Tallinn and drives a GTO. ta strona

    OdpowiedzUsuń

Napisz proszę, co myślisz o tej pracy :)