sobota, 28 sierpnia 2010

Eukarioty - skąd się wzięły?

 Eu (właściwy, poprawny) + caryon (jądro) = eucaryota.
Eukarioty - organizmy jądrowe, czyli takie których materiał genetyczny jest oddzielony od reszty komórki.
Skąd się wzieły, jak powstały? Wyjaśnia to teoria endosymbiozy.

 1. Zanik ściany komórkowej. 
 Początkowo, gdy komórki miały ścianę komórkową ograniczała ich wzrost. Te, które miały ją cieńszą były faworyzowane przez 'Matkę Naturę'. Lepiej sobie radziły w środowisku i więcej ich przeżywało. Przez to cecha cienkiej ściany komórkowej utrwalała się. Jeszcze lepiej radziły sobie org. nie posiadające prawie ściany. Powoli ściana kom. naturalnie zaczęła zanikać z pokolenia na pokolenie (mechanizm ewolucji).

 2. System pęcherzyków i jądro.
 Komórka odżywiała się poprzez zalewanie sobą innych cząstek pokarmowych, w tym małych organizmów. Zalewanie i ciągłe cofanie się cytoplazmy spowodowało wytworzenie pęcherzyków w obrębie materiału genetycznego. Stopniowo odgrodziły materiał genetyczny tworząc jądro komórkowe.

 3. Pochłonięcie aerobów.
 Organizm pochłaniając inne organizmy tlenowe nie wszystkie trawił. Zdarzało się, że wbudowywały się one w strukturę eukarionta i żyły w endosymbiozie (symbiozie wewnętrznej). Tak powstały eukarionty tlenowe.

 4. Eukarioty samożywne.
 Jeśli eukariont pochłonął, lecz nie strawił samożywnego prokarionta również zaczynał z nim żyć w symbiozie. Tak powstały eukarioty samożywne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz proszę, co myślisz o tej pracy :)