sobota, 4 lutego 2012

.::Gąbki::.

Tryb życia: osiadły.
Występowanie: głównie wody morskie.



Budowa gąbek
 Kształtem gąbki przypominają dzban o różnej szerokości otworu. Na tej postawie wyróżnia się 3 typy gąbek.
1. Ascon.
2. Sycon.
3. Leucon.

Każdy z typów posiada tzw. ostie (pory), którymi woda wędruje do środka - do jamy ciała. Ostie mają budowę prostą lub tworzą dosyć skomplikowane kanały. Po kolei....

Z jakich komórek zbudowane są gąbki?
- mezoglea - bezpostaciowa substancja, wypełniająca wnętrze gąbek;
- pinakocyty - zewnętrzne komórki, okrywające po prostu gąbki;
- choanocyty (kom. kołnierzykowe) - nazwę zawdzięczają swojej budowie: kołnierzyk i wystająca witka, która wprawiona w ruch "pompuje wodę" poprzez kanaliki, nie mylić z chondrocytami (kom. chrzęstna)! Odpowiedzialne są również za trawienie - to na kołnierzykach osadza się organiczna, wodna zawiesina, trawienie zachodzi na zasadzie endocytozy;
- amebocyty - zdolne do przekształcania się w inne typy komórek (np. gamety), poruszają się ruchem pełzakowatym;

Oprócz różnego rodzaju komórek występują również skleryty (spikule), które pełnią funkcję szkieletu wewnętrznego gąbek. Zbudowane są naajczęściej z węglanu wapnia, sponginy, krzemionki.

Rozmnażanie gąbek - występuje rozwój złożony, ponieważ obecna jest pływająca larwa. Nie ma gonad, gamety powstają w mezoglei i tu także zachodzi zapłodnienie kom. jajowych.

Co charakterystycznego?
REGENERACJA. Bardzo duże zdolności regeneracji. Komórki nie tracą zdolności do podziałów i są ponadto totipotencjalne, co oznacza, że mogą się zamieniać w różne typy komórek. To tak jakby u nas kom. skóry zdecydowały, że chcą zostać kom. nerwową. Sprawia to, że nie ma raczej tutaj mowy o typowych tkankach.


Znaczenie gąbek:
- filtrują wodę, oczyszczając ją z detrytusu, bakterii, planktonu,
- biologiczne wskaźniki czystości wody (coś jak porosty w stosunku do powietrza),
- popularne są również jako naturalne gąbki do kąpieli,

3 komentarze:

  1. Błagam, rób te opracowania , bo są megaprzydatne. Bylam strasznie zmartwiona, gdy w listopadzie skonczyly się Twoje notatki. Ale widze, ze wrocilas ;*.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bezpostaciowa, galaretowata substancja wypełniająca przestrzeń między choanocytami, a pinakocytami to nie mezoglea, a mezohyl, mimo że ich funkcje są takie same, to istnieje zasadnicza różnica: w mezohylu, występują inne rodzaje komórek (tak jak jest to w przypadku gąbek: amebocyty, archeocyty...), czego nie ma, gdy mówimy o mezoglei.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wyodrębnienie trzech typów gąbek nie zostało sporządzone na podstawie wielkości osculum czy też spongocelu (jamy wewnętrznej). Ascon jest to najprymitywniejszy typ gąbek, u których pory prowadzą bezpośrednio do wnętrza jamy pragastralnej, a choanocyty są zwrócone do jej wnętrza; w przypadku gąbek typu sycon i leucon pory prowadzą do spongocelu przez mnie lub bardziej rozwinięty system kanałów.
    Ważną funkcją amebocytów jest trawienie zawiesiny pokarmowej przyjmowanej od choanocytów oraz zdolność wytwarzania krzemionki i węglanu wapnia, z których zbudowany jest szkielet gąbek.
    Myślę, że istotne jest zaznaczenie przy rozmnażaniu, że gąbki mogą rozmnażać się również bezpłciowo, a przy rozmnażaniu płciowym mamy również do czynienia z gatunkami obojniaczymi.

    OdpowiedzUsuń

Napisz proszę, co myślisz o tej pracy :)