Strona zawiera materiały z biologii przydatne dla pilnych uczniów, maturzystów, hobbystów ale też dla "laików". DLACZEGO NIE BYĆ (NAJ)LEPSZYM? :) Powodzenia!
środa, 17 listopada 2010
Skrzypy - cykl rozwojowy
Cykl rozwojowy skrzypów:
Z zygoty 2n rozwija sie sporofit 2n (czasem dwa pędy - wiosenny i letni). W zarodniach (sporangiach) powstają zarodniki (spory). Zarodnie znajdują się pod sporofilami (rodzaj liści - powinieneś je już znać). Każdy zarodnik ma przyczepione 4 taśmy - tak zwane sprężyce.
Na boku widać 3 zarodniki skrzypu z owymi taśmami. Ułatwiają one rozsiewanie się skrzypów, ponieważ dzięki nim zarodniki łączą się w grupy i tym samym zwiększają szansę na 'przeżycie'.
W Operonie zarodniki są również nazwane mejosporami. Wynika to z tego, że zarodniki powstają w wyniku mejozy :)
Z zarodników 1n, które sa identyczne wyrastają oddzielnie gametofity 1n żeńskie i męskie - skrzypy są dwupienne. Dalej w rodniach i plemniach wytwarzane są kom. jajowe i plemniki (1n), które po połączeniu się (zapłodnieniu) 'dadzą' zygotę.
Cykl powtarza się.
Wszystkie współczesne skrzypy są jednakozarodnikowe.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
wielkie dzięki, na lekcji biologii było to wyjaśnione w dosyć skomplikowany sposób, głównie zakończenie procesu - nie wiedziałam, co dzieje się po zapłodnieniu. ;) + jeszcze taka uwaga - warto dodać, że sprżyce nazywane są również elasporami. :)
OdpowiedzUsuńelasterami***** :D
OdpowiedzUsuńElatery*
OdpowiedzUsuńwięc są jednakozarodnikowe ale dwupienne? ja piórkuję o.O
OdpowiedzUsuń