Sposoby odżywiania protistów:
- heterotroficzne/cudzożywne,
- autotroficzne/samożywne,
- miksotroficzne/samożywne, gdy jest dostępne światło; gdy nie jest - cudzożywne,
Jeśli chodzi o autotrofy, same wytwarzają sobie potrzebne do życia związki organiczne z wykorzystaniem energii ze światła słonecznego. Wykorzystanie jej umożliwiają chloroplasty, w których jest zawarty barwnik asymilacyjny ( chlorofil a, oraz dodatkowo inne rodzaje).
Nadmiar pożywienia jest gromadzony w postaci ziaren materiału zapasowego. U Protistów mogą to być: skrobia, glikogen, tłuszcze lub inne.
Protisty heterotroficzne przeprowadzają tzw. endocytozy. Jest to trawienie związków pochodzących ze środowiska zewnętrznego w ciele komórki. Przechodzą do kom. otoczone błoną i następnie zostają rozłożone przez enzymy.
Najprostszym sposobem odżywiania jest wchłanianie, jednak dotyczny tylko niewielkich cząstek. Wchłanianie odbywa sie dzięki dyfuzji i osmozie.
Dyfuzja to swobodne mieszanie się cząstek ze względu na spontaniczne zderzenia, natomiast osmoza to naturalne dążenie cząstek do wyrównania stężeń między dwoma ośrodkami.
Wchłanianie dzielimy na:
- dyfuzję prostą,
- dyfuzję wspomaganą,
- transport aktywny,
Wyróżniamy też endocytozy:
- pinocytozę,
- fagocytozę,
I. Po lewej proces wchłaniania - konkretniej dyfuzja. Drobne cząsteczki pokarmu przenikają przez błonę do wnętrza komórki na zasadzie różnicy stężeń.
II. Wchłanianie - dyfuzja wspomagana.
III. Wchłanianie - transport aktywny zobaczyć możemy....na powyższych obrazkach. Oba typy wchłaniania wyglądać będą tak samo. Zauważyć jednak warto, że w transporcie aktywnym wchłaniane zostają większe ilości substancji odżywczych. Dokładniej o tych mechanizmach w dalszym toku nauki :)
__________
Egzocytoza - wydalanie niestrawionych resztek pokarmu. Zachodzi podczas fagocytozy.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o transporcie przez błonę komórkową, koniecznie zobacz mój post.
Artykuł jak dla mnie dobrze napisany, temat wytłumaczony. Ogólnie mówiąc - poztywne wrażenie.
OdpowiedzUsuń