czwartek, 24 listopada 2011

Witamy w królestwie zwierząt...

^ To brzmi dumnie.
Ważne cechy zwierząt:
1. Tkanki - komórki zwierząt działają jak niektóre org. kolonijne. Nie wszystkie zwierzęta je mają, ale te bardziej wyspecjalizowane - tak. Tkanka to grupa komórek pełniąca takie same funkcje, o takiej samej budowie i podobnym pochodzeniu (chodzi tu o listki zarodkowe).


2. Kolagen - białko, będące powszechnym budulcem ciał zwierząt; zwłaszcza ssaków.

3. Cudzożywność - wszystkie zwierzęta są heterotrofami. Żadne nie przeprowadzają fotosyntezy czy chemosyntezy. Ktoś powie: a dżdżownica? Dżdżownica, fakt nie zjada innych żyjątek ale odżywia się martwą materią, czyli jest saprofagiem. A to jest nadal cudzożywność. Bakterie natomiast lub inne małe org. nie należą do królestwa zwierząt.

4. Zwierzęta-sporofity - koniec z przemianą pokoleń. Organizmy zwierzęce są diploidalne, więc możnaby rzec, iż są to odpowiedniki roślinnych sporofitów. Pamiątką po przemianie pokoleń są jedynie haploidalne gamety: k. jajowe i plemniki.

5. Przewaga płciowości* - większość zwierząt jest rozdzielnopłciowa (chłopcy i dziewczynki). U roślin była to dwupienność. Jednopiennych odmieńców u zwierząt nazywamy obojnakami (posiadają i jądra i jajniki, nigdy nic! - nie jest tak źle). Obojnak = inaczej hermafrodyta. W związku z faktem rozdzielnopłciowości, przewagę ma również rozmnażanie płciowe nad bezpłciowym. Tutaj ciekawym zjawiskiem jest dzieworództwo, ale o tym kiedy indziej...


*Dlaczego płciowość? Bo rozmnażanie płciowe zapewnia większą wymianę genów, większą różnorodność i szybszy postęp ewolucyjny. Przy r. bezpłciowym genotyp jest taki sam. Jeśli pojawi się "próba ewolucyjna" w postaci nagłej zmiany klimatu, to większość org. wyginie. Jeśli jednak jest duża różnorodność genowa w danej populacji, to jest większe prawdopodobieństwo, że pojawią się organizmy, które genetycznie mają trochę większy zakres tolerancji temperatury i uda im się przeżyć. Próba zakończona sukcesem rozdzielnopłciowych!





środa, 16 listopada 2011

Witaminy nadchodzą...i zwięrzęta też! :D

 W końcu wzięłam się za robienie obiecanego filmiku o witaminach.
Jak tylko będzie ukończony, dowiecie się o tym ludziki ;)



Łi-ła, łi-ła...kończymy te wstrętne grzyby i małe wredne różnozarodnikowe roślinki ;> Luuubię to! :D

sobota, 12 listopada 2011

Rozmnażanie grzybów - cz.2 - Płciowe

 Na początek, aby się nie zgubić, powiedzmy sobie co to jest gamia. Gamia oznacza łączenie się czegoś z czymś, zlewanie. Jest to bazowy termin do sposobów rozmnażania płciowego grzybów. I tak mamy...

Sposoby płciowego rozmnażania się grzybów:
- gametogamia,
- gametangiogamia,
- somatogamia,


Gametogamia - haploidalne gamety łączą się tworząc zygotę - tylko u skoczków.

Gametangiogamia - łączenie gametangiów (plemni i lęgni) - najczęściej występuje u skoczków, ale też pojawia się u sprzężniowych i workowców.

Somatogamia - łączenie się strzępek, czyli "normalnych" komórek grzyba - wyst. u podstawczaków.


Plazmogamia workowców i podstawczaków
Co to jest? Plazmogamia to łączenie się cytoplazmy dwóch grzybów, ale nie łączą się jądra komórkowe. Tworzą się natomiast jądra sprzężone - ustawione dwójkami i powstaje wówczas strzępka dikariotyczna (di-dwa, kario-jądro). Jest to dosyć długi i stały proces, bo kiedy grzyb rośnie (ten połączony) to nowe komórki jego ciała zawierają także po dwa jądra (jądra tych początkowych "rodziców").
Po pewnym czasie nadchodzi czas rozstania. W hymenium (warstwa rodzajna, część owocnika) dochodzi do kariogamii - jądra komórkowe łączą się. Powstaje jądro zygotyczne, które w niedługim odstępie czasu przechodzi mejozę. Powstają haploidalne jądra a z nich zarodniki, poznane wcześniej - mejospory.
Więc ogólnie rzecz biorąc nie ma tu żadnych fajerwerków, po prostu odwlekanie zapłodnienia.

Przychodzi mi tu na myśl żarcik pewnej sorki...o zaproszeniu na ślub, gdzie była para młoda: Anna Opierała i Paweł Samsobiewziął. Ale to chyba możemy między bajki włożyć :)

środa, 2 listopada 2011

Rozmnażanie grzybów - cz.1 - Bezpłciowe

Sposoby rozmnażania grzybów:

1. Bezpłciowo.
2. Płciowo.


 Rozmnażanie bezpłciowe grzybów:
a. fragmentacja* (r. wegetatywne) - podział grzybni na mniejsze fragmenty;
b. podział komórki/pączkowanie - podział komórki na dwie <--- u jednokomórkowców;
c. poprzez zarodniki - grzyby wytwarzają mitospory lub mejospory;

*fragmentacja to najczęstszy sposób rozmnażania się porostów (ale zawsze bezpłciowo); przy czym niektóre z nich wytwarzają specjalnie kruche rozmnóżki (wyrostki); innymi tworami są urwistki, czyli oplecione strzępkami komórki zielenicy;


Trzeba zwrócić uwagę na podpunkt c, ponieważ zarodniki grzybów nieco różnią się od innych. Normalnie zarodniki były 1n i powstawały ze sporofitu 2n w procesie mejozy (dalej rozwijały się z tego gametofity 1n i mitotycznie powstawały gamety 1n, które po połączeniu się dawały zygotę 2n i wyrastał z tego kolejny sporofit 2n itd....). Otóż grzyby prawie nigdy nie mają pokolenia 2n. Zazwyczaj zarodniki to mitospory(1n), które powstają z mitozy. Mogą to też być mejospory(1n), ale powstają z podziału zygoty 2n, a nie "sporofitu".

Typy zarodników grzybów:
mitospory:
- sporangialne,
- konidialne,
mejospory:
- workowe,
- podstawkowe,



Ponadto wyróżnia się następujące zarodniki:
- zoospory(pływki) - posiadające możliwość ruchu, wyst. u grzybów wodnych,
- aplanospory - przenoszone jedynie przez wiatr, wyst. u grzybów lądowych.